מסלולי הליכה באזור רמת הגולן03/05/2017

מסלולי הליכה באזור רמת הגולן
אזור רמת הגולן מציע מגוון רחב של מסלולי טיול שבחלקם מתאימים למטיילים וותיקים ומיומנים ובחלקם למשפחות עם ילדים או למבוגרים. אפשר לצאת אל מרביתם כמעט בכל עונה בשנה, אולם יש כמה שהביקור בהם מתאים יותר בעיקר במהלך העונה היבשה, בחודשי הקיץ. מתכננים להגיע לביקור של כמה ימים ברמת הגולן ותוהים אילו מסלולי הליכה אפשר לשלב במהלך החופשה? הנה רעיון לכמה מהם:

1. בריכת המשושים – המסלול שייקח אתכם לבריכת המשושים שברמת הגולן נחשב לאחד ממסלולי ההליכה היפים ביותר באזור. המסלול עצמו מתחיל ברמת יהודיה וממשיך אל נחל זוויתן. הוא כולל הליכה במים ולכן מושלם לימי הקיץ החמים. בחלקו הסופי הוא מגיע ישירות לבריכת המשושים וכולל עליה ואחר כך ירידה. הטיול הזה הוא הזדמנות נפלאה לראות מקרוב את הבריכה עצמה, הידועה כתופעה גיאולוגית מיוחדת מאד וגם לפגוש, לאורך הדרך, את הצמחייה המקומית, כמו הכלניות, הרקפות ועוד. ברי המזל יפגשו גם כמה מבעלי החיים, המתגוררים במקום, כמו צבי ואפילו נשרים וחזירי בר.

2. הזויתן – המסלול שכולל ביקור בזוויתן ידוע כמסלול פופולארי מאד, וכזה האהוב על מטיילים רבים המגיעים לאזור רמת הגולן. גם הוא, כמו המסלול שמסתיים בבריכת המשושים, נהדר בעיקר לימים החמים והוא כולל לא מעט מים, ובמיוחד לאחר עונת החורף הגשומה. יש לאורכו בריכות מים, שמקררות את המטיילים הצועדים בדרך, וגם לא מעט אלמנטים ארכיאולוגיים, כמו בית כנסת עתיק, שפוגשים בדרך. כיאה למסלולי הליכה אחרים באזור רמת הגולן, גם מסלול זה מפגיש את הצועדים עם צמחיה משגעת, כמו אירוס הגולן במידה ומדובר באביב. כדאי לדעת – זהו מסלול שמיועד למטיבי לכת ולכן ייתכן ופחות יתאים לקטנטנים או למבוגרים, המתקשים בהליכה.

3. נחל אל על – המסלול הבא ייקח אתכם לנחל אל על שברמת הגולן, נחל שזורם לאורך כל חודשי השנה. המסלול ידוע בעיקר בזכות שני המפלים שהוא כולל בדרך, מפלים מרהיבים המהווים חלק בלתי נפרד מהיסטורית המקום. בשמורת נחל אל על חיים לא מעט בעלי חיים: שפני סלע, צבועים, דורבנים וגם זאבים. בחודשי הקיץ, אם יוצאים אל המסלול בתקופה זו, אפשר לפגוש פרחים רבים וצמחייה האופיינית למקום. התופעות הגיאולוגיות שהתרחשו באזור עצמו מוסיפות למסלול לא מעט יופי וצובעות אותו בצבעים מיוחדים.


וילות באזור רמת הגולן


4. נחל עורבים –
שמו של המסלול הזה מפתח לא מעט ציפיות בפני המטיילים, ואכן, מי שיוצא לדרך לא מתאכזב. מדובר במסלול המתמקד בחלק הצפוני של רמת הגולן וכולל מפגש עם מפלים מרהיבים. נחל עורבים עצמו איננו זורם לאורך כל השנה אלא אך ורק במהלך חודשי החורף, לאחר שירדו גשמים עזים. ולכן, זהו מסלול מומלץ למי שמגיע לאזור בתקופה הקרה והגשומה יותר ומחפש רעיון למסלול הליכה קצת אחר. כדאי לדעת – זהו מסלול שאיננו מעגלי. במקום לחזור אותו חזרה, כדאי להגיע אליו עם שני רכבים: לחנות את הראשון בהתחלה ואת השני בסופו.

5. נחל מיצר – מסלול הליכה זה, שבחלק הדרומי של רמת הגולן, הוא מסלול נעים מאד להליכה וגם כזה הנחשב לקצר באופן יחסי. מעבר לנוף היפהפה שמקיף אותו מכל כיוון אפשר לפגוש בו בעלי חיים נדירים. המסלול מתאים גם למשפחות עם ילדים ומומלץ לעשות אותו בעיקר במהלך החורף או באביב. חשוב לדעת: במידה ומדובר בימים גשמים מאד, ייתכן והמסלול יהיה קשה למעבר. כדאי לשקול לדחות את ההליכה בו לימים יבשים יותר. זהו מסלול שאיננו מעגלי. מומלץ להגיע בשני רכבים.